0

Brak produktów.

Up
Back

Budowa domu z prefabrykatów. Jaka działka pod budowę domu prefabrykowanego?

Budowa domu z prefabrykatów

Budowa domu z prefabrykatów

Domy prefabrykowane stają się coraz popularniejsze. To budynki tańsze oraz szybsze w budowie aniżeli domy wznoszone w systemie tradycyjnym. Jeżeli zapoznasz się z ofertą Mabudo, zobaczysz, że dom prefabrykowany może być również bardzo elegancki. Jednak zanim będziesz cieszyć się ze swoich czterech kątów, najpierw musisz dysponować właściwą działką. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając parcelę pod budowę domu prefabrykowanego.

Działka pod budowę domu prefabrykowanego - najważniejsze kryteria doboru

Jeżeli marzysz o wybudowaniu własnego domu, ale chcesz przy tym oszczędzić czas i środki, dom z prefabrykatów jest dla Ciebie. Jednak zanim się do niego wprowadzisz, w pierwszej kolejności musisz wybrać odpowiednią parcelę. To pierwszy etap całej inwestycji. Przy wyborze działki pod budowę domu prefabrykowanego musisz zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii (m.in. lokalizacja, wielkość, MPZP, media, drogi dojazdowe).

Lokalizacja działki pod dom z prefabrykatów

Jeżeli decydujesz się na dom prefabrykowany, oszczędzasz czas i pieniądze. Wiedząc, że Twój dom będzie gotowy w kilka miesięcy, nie działaj pochopnie i poświęć dłuższą chwilę na wybór odpowiedniej parceli, kierując się przy tym swoimi potrzebami.

Bezsprzecznie kluczowe znaczenie ma infrastruktura w okolicy działki, na której w niedalekiej przyszłości zostanie wzniesiony Twój dom z prefabrykatów. Z uwagi na coraz lepiej rozbudowaną infrastrukturę w miejscowościach podmiejskich, rozsądnym wyborem może być działka na obrzeżach metropolii, zwłaszcza mając na uwadze, że jest to inwestycja na dziesięciolecia.

W takich miejscach często bardzo dobrze działają placówki oświatowe czy służby zdrowia. Atutem dla działki jest bliska odległość od sklepu z podstawowymi artykułami spożywczymi. Sprawdź też dojazd do działki według swoich potrzeb (m.in. praca, szkoła). Problemem mogą być na przykład korki.

Drogi dojazdowe do działki

Jeżeli chcesz budować dom prefabrykowany, sprawdź stan drogi dojazdowej. Żeby uzyskać zgodę na budowę domu, działka musi mieć dojazd z drogi publicznej. Oczywiście powinna być to działka z własnym dojazdem. Możliwe jest również ustanowienie służebności drogi przez działkę sąsiada.
Droga powinna być utwardzona i dość szeroka (włącznie z zakrętami), ponieważ na plac budowy musi dojechać sprzęt ciężki (samochody ciężarowe z betonowymi prefabrykatami, dźwig i koparka). Sprawdź też wysokość napowietrznych linii energetycznych. Wiszące nisko kable są bowiem kłopotem przy operowaniu dźwigiem.

Wielkość, kształt i orientacja względem stron świata

Najbardziej pożądane są działki o regularnych kształtach - zbliżone do kwadratu lub prostokąta, szczególnie z wjazdem od strony północy. Na takiej działce łatwiej o wybudowanie domu z najbardziej funkcjonalnym układem pomieszczeń w budynku, pozwalając optymalnie wykorzystać światło słoneczne. W domach na takich działkach od strony południowej (za domem, od strony ogrodu) umieszcza się zwykle taras i salon z oknami panoramicznymi, dzięki czemu strefa dzienna jest świetnie doświetlona. Od strony północnej (brama wjazdowa) jest miejsce dla pomieszczeń gospodarczych, spiżarni czy garażu.

Działki o regularnych kształtach i optymalnie usytuowane względem stron świata są najbardziej pożądane, ale też najdroższe. Mniej zapłacisz za parcelę o nieregularnym kształcie, zalesioną czy pochyloną. W takich sytuacjach zaleca się wyskarpowanie albo wyższe podwaliny (elementy pełniące rolę fundamentu pośredniego, na których montowane są ściany budynku). Oczywiście również takie działki nadają się pod budowę domu prefabrykowanego. W Mabudo znajdziesz różne projekty domów w technologii prefabrykatów betonowych, odpowiednie do rozmiaru i kształtu działki.

Media - działka uzbrojona lub nieuzbrojona

Choć prawo budowlane w zakresie uzyskania pozwolenia na budowę nie wymaga oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw oraz przyłączenia obiektu do sieci energetycznej, taki wymóg może znaleźć się w zapisach MPZP lub WZ. Dlatego najbezpieczniej wybierać działki z już doprowadzonymi mediami - przede wszystkim prąd i przyłącze wodociągowe lub takie, które posiadają możliwość podłączenia do sieci energetycznej i wodociągowej. Pamiętaj, że obok granic działek uzbrojenie terenu sprawdzisz w systemie SIP (System Informacji Przestrzennej) udostępnianym przez gminę i powiat.

Mniejszym problemem jest brak podłączenia do sieci kanalizacyjnej. O ile dawniej wymagało to stworzenia szamba i odpłatnego usuwania nieczystości, o tyle obecnie na większości działek można wykonać przydomową oczyszczalnię ścieków (możliwość wykonania przydomowej oczyszczalni zależy od zapisów w MPZP lub WZ, jak również od przepuszczalności gruntów i poziomu wód gruntowych). Jeżeli marzy Ci się przydomowa oczyszczalnia, sprawdź, czy istnieje możliwość jej wykonania. To rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Jeżeli nie ma takiej możliwości, będzie trzeba wykonać szambo. Pamiętaj, że jeżeli działka przylega do drogi z siecią ciepłowniczą, przyłączenie do niej jest obowiązkiem.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)

MPZP uchwala rada gminy. Treści oraz mapy wszystkich obowiązujących miejscowych planów udostępniane są online przez gminy za nie odpowiedzialne. Plan składa z części opisowej i rysunkowej. To mapa terenu, na której opracowano plan z obszarami o różnym przeznaczeniu (np. zabudowa mieszkaniowa, użytki rolne, lasy, obszar pod inwestycje, chroniony przyrodniczo, architektonicznie, archeologicznie) Dzięki temu dowiesz się, czy w okolicy działki nie planuje się inwestycji o charakterze przemysłowym, budowy dróg szybkiego ruchu oraz czy przy pracach ziemnych powinien uczestniczyć archeolog
Jeżeli teren nie jest objęty MPZP, przed rozpoczęciem budowy musisz wystąpić o wydanie Warunków Zabudowy (WZ). Same granice działki możesz sprawdzić online (np. przez serwis Geoportal.pl).

Rodzaj gruntu

Najlepiej, kiedy grunt na działce jest piaszczysty. Jednak większość działek w Polsce to grunty gliniaste (glina i piaski gliniaste). Nie dyskwalifikuje to działki pod budowę domu prefabrykowanego. Wyjątkiem są grunty bardzo odkształcalne, na których posadowienie budynku z tradycyjnymi fundamentami może być niemożliwe (m.in. grunt podmokły, nasypowy, organiczny). Ewentualnie zmusza to do wykonania specjalnych fundamentów lub wymiany gruntu, co znacznie podnosi koszt całej inwestycji. Unikać trzeba więc działek na terenach zalewowych, górniczych czy osuwiskach.

Podsumowując, być może masz wrażenie, że wybór optymalnej działki pod budowę domu prefabrykowanego jest naprawdę trudny. W rzeczywistości nie jest to większy problem, o ile to zakup działki budowlanej. To najprostsza i najszybsza droga do budowy własnego domu. Trudniej, jeżeli nie nabywasz parceli typowo budowlanej, a np. rolną, którą musisz odrolnić i przekształcić w grunt pod budowę domu.

Ostrożność jest wskazana. Przemyślany wybór i zakup działki pozwoli zaoszczędzić na kosztach oraz czasie, przyspieszając realizację inwestycji.

Kup projekt domu z katalogu MABUDO za POŁOWĘ ceny! Odbierz atrakcyjny rabat na wybrane domy z naszego najnowszego katalogu domów typowych. Promocja obowiązuje w dniach 21-23.02.2020.
Szczegóły promocji w Biurze Sprzedaży